
Зйомка та монтаж роликів, присвячених темі спорту
Основні особливості: що потрібно розуміти та враховувати
Висвітлення спортивних подій, реклама товарів для занять спортом та всі пов’язані з цим моменти аж до трансляції заходів, що стосуються футболу, тенісу, боксу і не лише – відносно складна
Зйомка та монтаж спортивних заходів від змагань та оглядів до звітів про серії турнірів – це складно. Але тільки не для професіоналів, які володіють спеціальними навичками та використовують якісне знімальне обладнання, а також програми для монтажу.
Оптимальний сценарій, про що говорять експерти, – запис у потоці. Чому? Тому що вона дає можливість опрацьовувати багато деталей, вибирати найбільш суттєві, щоб не упустити нічого, не «напихати» відео зайвим. Перевантаження неминуча, але це питання, що стосується монтажу.
Потрібно розуміти, що часом навіть крапельки поту на лобі спортсмена здатні сказати глядачеві набагато більше, ніж загальний план майданчика, на якому проводиться той чи інший спортивний захід. Саме з деталей складається ціле, неповторне та унікальне, професійне у контексті жанру незалежно від його особливостей.
Якими мають бути загальний стиль та обладнання
Пріоритетним є репортажний формат. Але це правило. Потрібно розуміти, що саме з опорою на принципи репортажу професіонали рекомендують знімати спортивні заходи незалежно від їх особливостей і масштабу.
Пам’ятати необхідно й у тому, що можливість зробити кілька дублів виключається. Попросити гравця забити гол ще раз або зробити ефектний удар, закинути м’яч у кошик або вчинити іншу дію не вдасться. Хіба справа не стосується постановочних оглядових роликів. В інших ситуаціях, коли все відбувається у форматі «тут і зараз», навіть несуттєвий недогляд може стати критичним.
На випадок, якщо та чи інша подія розвивається мляво, є нудною у перші періоди, можна спробувати художній стиль. Це, як і у випадку з репортажним, не є правилом. Необхідно враховувати, що сенс художнього стилю, якщо він об’єктивно потрібний, зводиться до того, щоб грамотно розставити акценти, підкреслити деталі.
Художній підхід буквально виключає нудьгу. Можна показати напруженість суперників, почати змінювати фокуси. Краще акцент на деталях, ніж демонстрація через відео загального нудного фону спортивної події. Однак у розпал дій доцільно перемикатися на стиль репортажу. Поєднання форматів та підходів, таким чином, з урахуванням поточної ситуації – це важливо.
Тепер слід визначитися з питаннями щодо апаратної частини.
Необхідні:
- багатокамерна зйомка;
- одиниці обладнання, що «реєструють» 200 кадрів на секунду і більше.
Навіщо все це? Щоб згодом забезпечити високу якість монтажу у всіх аспектах. Такий підхід дасть можливість не прогаяти важливих моментів, зафіксувати всі деталі, які на етапі монтажу можна буде грамотно використовувати для доведення до глядача найбільш істотної інформації у форматі відео.
Багатокамерний супровід: важливість, необхідність
Це один із найважливіших аспектів у контексті зйомки спортивних заходів незалежно від їх особливостей. Через багатокамерний «супровід» забезпечується щось на кшталт страховки на випадок, якщо настане особливо напружений або просто відповідальний момент. Одна камера – це замало. Вона банально може бути спрямована не туди.
Куди полетить м’яч? У який кут рингу за 2 секунди перемістяться опоненти? Ніхто не знає. Тому камер має бути багато. Винятком, вже представленим раніше, вважатимуться постановочні оглядові ролики. У такій ситуації навіть однієї камери буде достатньо. Те саме часто характерно і для банальної реклами, яка не є професійною.