Skip links

Багатоточкові відеоконференції

Щоб забезпечити відеоконференцзв’язком кілька учасників одночасно, як правило, потрібні спеціальні пристрої — модулі управління багатоточковими конференціями (Mul-tipoint Conferencing Unit, МCU). Ряд компаній випускає такі системи, різні за технічними характеристиками та кількістю підтримуваних учасників.

Зазвичай під час багатоточкової відеоконференції ви можете бачити на екрані лише одного учасника – того, що говорить на даний момент. Однак у деяких системах, випущених останніми роками, реалізовано так звану «безперервну присутність» — можливість бачити на екрані кілька або навіть усіх учасників відеоконференції. Якщо MCU підтримують каскадне підключення, то за допомогою певної кількості таких пристроїв можна охопити відеоконференцзв’язком скільки завгодно велика кількість користувачів.

До цього часу найпоширенішим середовищем передачі відеоконференції були лінії ISDN. Проте аналітики прогнозують, що найближчими роками розпочнеться активне використання настільних відеоконференцій у локальних мережах. У зв’язку з цим варто звернути увагу на пристрої підтримки відеоконференцій, що реалізують функції шлюзу між ЛЗ та лінією ISDN. Шлюзи дозволять співробітникам, які працюють у локальній мережі компанії, зв’язуватися по ISDN з віддаленими філіями або співробітниками, які знаходяться поза офісом.

Відеоконференції — оптимальний вибір

Як зробити правильний вибір? Чи слід, вклавши максимум коштів, купити десяток дорогих систем, або обмежитися більш простими, зате придбати вдвічі більше?

Неправильне вкладення коштів може назавжди відбити бажання використовувати передові технології. Саме тому при вирішенні питання про використання засобів відеоконференцій необхідно враховувати низку факторів, серед яких ціна та функціональні можливості продукту займають аж ніяк не перші місця.

В основі будь-якої сучасної системи проведення відеоконференцій лежить пристрій, який називається кодер-декодером (кодеком). Воно відповідає за кодування, декодування, стиснення та декомпресію звукових та відеосигналів. За інших рівних умов (наприклад, якості відеокамер), чим якісніший кодек, тим краще звуковий та відеосигнал. Функції кодека можуть бути реалізовані як програмним, так і апаратним шляхом (з використанням DSP), або на основі поєднання та апаратної частини. Головний фактор, що впливає на вартість системи в цілому, — ціна та можливості кодека. Реалізовані за допомогою ПЗ кодеки іноді в кілька разів дешевші за апаратні, проте для їх успішного застосування необхідна значно вища продуктивність ПК, більше місця на жорсткому диску і більш ємна оперативна пам’ять.

Іноді групові та настільні системи такі близькі за можливостями та ціною, що буває важко їх правильно позиціонувати, тим більше, що більшість постачальників мають у своєму арсеналі ті й інші.

Персональні системи зазвичай виконуються як програми для Windows із відеозображенням у невеликому вікні, розміщеному на робочому столі. Вони переважно використовують також одиночну ISDN-лінію (один або два канали на 64 Кбіт/с). Крім традиційного двостороннього звукового та відеозв’язку, ці системи, як правило, оснащені можливостями, що полегшують спільне використання даних, додатків і документів, що розділяються (наприклад «двостороннє» редагування документа або електронної таблиці). Термін «розмовляючі голови» іноді характеризує якість передачі відео та звуку у подібних систем. Швидкі рухи призводять до значного спотворення зображень, що називається зазвичай ефектом «тіні», який виникає як наслідок обмежень ширини смуги частот, наявності компромісів у реалізації кодека, а також застосування дешевої відеокамери та звукових компонентів. Тому, хоча в таких системах і декларується сумісність зі стандартами Н.320 та G.261, у більшості випадків частота кадрів не перевищує 10, а роздільна здатність CIF взагалі недоступна.

З іншого боку, системи групових конференцій іноді пропонують повноекранне відео, 30 кадрів за секунду, найвищу якість аудіопередачі. Досягається це шляхом використання складних кодеків, високоякісних аудіо- та відеокомпонентів та значною величиною смуги пропускання, що перевищує можливості одноканальної ISDN. Тому не дивно, що вартість таких систем може у кілька разів перевищувати ціну, начебто, близьку за характеристиками настільної системи.

Отже, якщо є потреба у використанні групових засобів відеоконференцій, необхідно застосовувати Т1 (як дробове, так і виділене) або PRI-з’єднання ISDN, тобто, як мінімум 384 Кбіт/с.